Reining

14. prosince 2005 v 19:52 |  Western
Reining je technická, přiježděnostní, drezúrní disciplína westernového ježdění. Jsou předem stanoveny úlohy, tzv. "patterny", které můžou být na soutěžích vypisovány. Všechny patterny obsahují cval na kruzích na obě strany, přičemž větší kruhy se jezdí v rychlém a menší v pomalém cvalu. (Posuzuje se nejen tvar kruhů a schopnost předvést koně cválajícího na správnou nohu, ale také "speed control", kontrola rychlosti, schopnost koně zrychlit či zpomalit.) Při změně vedoucí nohy se předvádí letmý přeskok. Dále se v patternech setkáme s westernovými specialitami, kterými jsou sliding stop, spin nebo rollback. Součástí patternu je i couvání. Sliding stop (klouzavé zastavení) znamená, že kůň ze cvalu zastaví takovým způsobem, že zablokuje zadní nohy, podsadí je pod sebe a sklouzne po nich, přičemž přední nohy ještě doklusávají. Čáry, které kůň vyryje zadními nohami do písku, bývají při soutěžních předvedeních přes deset metrů dlouhé. K dobrému sliding stopu napomáhá dobrý povrch, často také mají koně speciální hladké dlouhé podkovy.
Rollback znamená ze zastavení se okamžitě otočit a bez prodlevy nacválat na opačnou stranu.
Spin je otočka na místě kolem vnitřní zadní nohy. Vnitřní zadní noha zůstává na místě, přední nohy se přes sebe překládají plynule v klusovém rytmu. Spiny bývají točeny ve velmi rychlém tempu. Velmi častým důvodem nulového skóre při reiningu je špatný počet spinů. Jezdec se v té rychlosti zkrátka o jednu otočku přepočítá.
Reining se hodnotí přičítáním a odečítáním bodů od stanovené hodnoty (70). Za velmi pěkně provedený úkon se body přičítají (max. 1½), za špatné provedení se body odčítají (největší možná ztráta je také 1½ bodu). Pokud není cvik proveden ani špatně, ani nějak vyjímečně dobře, žádné body se ani nepřidávají, ani neubírají. Dále se body dají ztratit penalizací např. za cval na špatnou nohu, neprovedení cviku na předepsaném místě apod.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Gábinka Gábinka | 19. dubna 2006 v 20:43 | Reagovat

Mě toto přijde hrozně pro toho koně těžké. . .

2 Nikitah Nikitah | 20. dubna 2006 v 0:22 | Reagovat

No ostudo kde je p.Machalík :-(

3 Oliwerka Oliwerka | E-mail | 2. května 2006 v 17:37 | Reagovat

No já myslím, že ve srovnání s vysokou drezúrou to zas tak těžký není pro koně. Je to podle mě těžké pro jezdce-hlavně přijít na to, jak to toho koně nejlépe naučit, protože každý kůň je jiný a na každého platí něco jiného. Nechápu, když se jezdec upne na nějakou metodu a za každou cenu chce koně učit podle toho, i když to na něj vůbec nepůsobí a kůň ji nechápe. Samozřejmě je někdy i chyba v jezdci, že to koni nedokáže dostatečně "vysvětlit".

Co se týče samotného reiningu... Sice je to královská disciplína westernového sportu, ale pokud jezdec s koněm pracuje pravidelně a pečlivě, nevidím problém v tom, aby to kůň jakéhokoli plemene nezvládnul (nemyslím klusáky ani chladnokrevníky a koně, jejichž chod je nepřizpůsobivý reiningu...). Jen tyto dovednosti nebudou u každého koně kvalitní.

Přeskoky jsou podle mě velmi důležité. Při dlouhodobém a pravidelném tréninku lze dosáhnout pozitivních výsledků, ale bohužel často se setkáváme s koňmi, kteří tzv. křižují (přehodí přední vedoucí nohu, ale zadníma nohama jdou stejně, tudíž špatně). Tento špatný jev mě trápil hodně dlouho a dokonce i teď ještě přetrvává, ale pouze na jednu ruku. Ale naštěstí si můj koník většinou po dvou cvalových skocích přehodí. Není to sice vůbec správně, ale je to pokrok, protože dřív mi křižoval na obě nohy a nechtěl ani přehodit. Takže pokud koník nemá tendence ke křižování, myslím že letmé přeskoky by v reiningu neměly být problémem, protože se dělají na průsečíku dvou kruhů a jezdec tak může koni různě "pomoci" (jinak je tomu v drezúře, kde kůň musí přehazovat vedoucí nohy např. na úhlopříčce či na dlouhé stěně). Speed control je celkem neproblémová část reiningu, pokud si kůň s jezdcem rozumí a koník je dobře přiježděný a reaguje na pobídky. Spiny jsou pro mě věčné téma. Podle mě je třeba k tomuto prvku hodně času, hodně odježděných hodin a trpělivosti. Nic by se nemělo uspěchat, protože by se mohlo spoustu věcí pokazit. Vím to z vlastní zkušenosti. Spin by měl být plynulý, neměl by být příliš hektický a kůň by měl trochu podsadit záď. S koněm by se mělo začít pracovat na spinech nejdříve ze země a později až ze sedla. Nevadí, pokud rychlost nebude přímo 2. kosmická... Až postupem času by se rychlost měla vypilovat (až se koník naučí správně techniku). Já spiny příliš uspěchala, chtěla jsem, aby je můj koník uměla co nejdříve a co nejrychleji. A tak se stalo, že je nedělá vůbec plynule, šlape si po nohách a snaží se, aby to měl, co nejdříve za sebou.

S termínem podsazení zádi souvisí i tzv. sliding stop, o kterým bych řekla, že je poměrně náročný. Ano, není těžké koně naučit zastavit na určitý povel, ale těžší je "říct mu": "Podsaď tu záď!" Toto je hlavní výhoda amerických westernových plemen. Mají tzv. cow sense (smysl pro krávu). Díky tomuto 7.smyslu jsou obratnější, hbitější, rychlejší a hlavně se umí posadit... Tedy ne, že byste si obsedly quartera a on vám začal hned stopovat. V takovém koni se tento smysl musí nejdřív "probudit" a hlavně vypilovat. Zjednodušeně řečeno, quartera, appaloosu nebo painta naučíte stopovat (tedy pokud víte jak na to) za poměrně kratší dobu než například ČT, A1/1, poníky či haflingy... Samozřejmě každý quarter je jiný a jsou takový, kteří vám začnou hezky podsazovat záď téměř hned a takový, se kterými to musíte natrénovat a "vysvětlit" jim, jak nohy poskládat. Takže tímto jsem jen chtěla říct, že americká plemena jsou vyšlechtěna speciálně pro práci s dobytkem, kde musí vykonávat takové prvky, kterými je tvořen reining. Jak jsem již psala, v reiningu může být dobrý jakýkoli kůň jakéhokoli plemene, ale podle mě to nikdy nebude v takové kvalitě jako například u quartera. Správné zastavení musí obsahovat podsazení zádi a přední nohy doklusávají. Když už vám kůň podsadí záď a zastaví, tak se často stane, že předníma nohama nedokluše. To dělá přesně můj koník, ale s tím rozdílem, že někdy ani nepodsadí záď, což je tedy úplně špatně, ale snažíme se na tom pracovat.

Roll back je cvik, který navazuje většinou na stop. Pokud kůň není vyloženě líný, okopaný, neochotný nebo nepřiježděný, tak by v tomto neměl být problém. Důležitá je správná souhra nohou koně (měl by se otočit kolem zádi), souhra koně s jezdcem (ostatně to ve všech prvcích reiningu) a taky rychlost. Častým problémem bývá, že jezdec chce po koni, aby udělal rychlý roll back, kůň je z roll backu nervózní a nahecovaný a nacválá na špatnou nohu. V tomto případě doporučuji zmírnit rychlost, koně zklidnit a zkoušet to chvíli v klusu.

Posledním (snad jsem na nic nezapomněla) prvkem reiningu je couvání. Vyskytuje se téměř ve všech westernových disciplínách a tudíž je důležité. Kůň by měl couvat plynule, rovně, s optimální a požadovanou polohou hlavy a přiměřeně rychle. Mě osobně se nelíbí couvání některých reiningových jezdců, kteří nutí koně couvat obrovsky rychle a přitom ho až moc viditelně táhnou za hubu. Důležitá je jemná pobídka a kvalita couvání.

Tak to bylo mých pár osobních názorů na reining =) Doufám, že tam není něco, co by bylo v rozsporu s reiningovými pravidly =) Každopádně je to jen stručný článek mě - amatéra, tak to určitě není dokonalé...

4 Barbushe Barbushe | 14. července 2006 v 13:04 | Reagovat

No to teda dokonalé vůbec není..tkové žvásty!!A nikdo se tě na tvůj nátor neptal....

5 Barbushe Barbushe | 14. července 2006 v 13:05 | Reagovat

Co machalík,ten umí hovno!!Spíš je ostuda,že tam není Ika...

6 Oliwerka Oliwerka | 24. července 2006 v 13:29 | Reagovat

Jojo, aspoň umím česky a hlavně nepíšu nesmyslný slova jako třeba nátor, že =) No jo, tak mi napiš něco tady co ty děláš s koněm, jak to děláš, co je správně, co dobře, ať se tady všichni pobaví... A ještě jeden detailek malinký...: Tohle jsou mé stránky a sděluji tady informace hlavně já, tak pokud ti to vadí, tak sem chodit nemusíš, nikdo tě k ničemu nenutí, máme demokracii, ne?

7 Camelayka Camelayka | 1. srpna 2006 v 13:33 | Reagovat

Halavne se nehadejte Oliwerka ma svuj peknej web a tyhle popisy sou taky slusny, naktery sou i presnejsi nez v knizce!!!

8 Oliwerka Oliwerka | E-mail | 3. srpna 2006 v 11:14 | Reagovat

Camelayka: Díky... Reining nejezdím dlouho, ale jsem samouk a neřídím se podle různých těch metod, řídím se podle toho, co mi přijde logický a zatím to funguje. Koník už mi podsazuje záď při každém stopu a zastavuje o zadek ( zatím ale nedoklusává předkama =( ... I spiny už se zlepšily... Chce to jen hodně času a trpělivosti.... Měj se hezky =)

9 Klárka Klárka | 9. října 2006 v 20:04 | Reagovat

Kdo tady zná machalíka??

10 terka terka | E-mail | 31. května 2007 v 15:19 | Reagovat

Oliwerko:máš to tady moc hezký miluju Reining ale štve mě že

ty ses asi nikdy nespletla že?Jdeto vidět protože jinak bys jinak na všechny neukazovala že neumí česky a tak :o)

11 Oliwerka Oliwerka | E-mail | Web | 10. ledna 2008 v 15:30 | Reagovat

No hey, spletla jsem se a kolikrát, ale snažím se najít také chyby na člověku, kterého neznám (a který nezná mě), když mi píše o mých vlastních postřezích, že jsou to žvásty... Každý máme svůj názor, svůj systém a metody, podle kterých pracujeme s koňmi. Ve výcviku vidíme jak na co kůň reaguje. Někteří dělají podle psaných metod, jiní podle sebe, ale určitě každý sleduje reakce koníka a podle toho se řídí. Tohle nebyly žádná obecně platná pravidla, ale pouze mé názory a postřehy - prostě postřehy amatéra :-), který byl ve westernu samouk a koně učil podle sebe :-) Jen to mě naštvalo, nic víc. Takže se omlouvám všem nespisovným češtinářům (patřím mezi ně:-) a všem těm, co kašlou na pravopis (občas se taky stane :-). Ahojky.

12 Martina Martina | 8. června 2008 v 17:24 | Reagovat

Ahoj,máš pěkný blogísek..Co je tvůj kůn za plemeno?Já mám ČT a letos s ním pojedu poprvé reining..Umí všechyn prvky,spiny dělá uz jako quarter..Ale měla jsem taky problém ve stopech.Nechtěl sklouznout,ale uz mu to jde.Má 165cm takze to bylo trošku tezší ho to naučit..:D,jinak taky jsme samouk:d,mno občas jezdím k paní Šálkové.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama