Letmý přeskok

14. prosince 2005 v 19:41 | Ing. Silvie Lečíková |  Reining
LETMÝ PŘESKOK

Úvodní fáze pro nácvik letmého přeskoku se u Boba Loomise překvapivě odehrávají v kroku. Práce na prostupnosti, opakování zažitých cviků, zastavování, couvání, práce na přilnutí, manipulování se všemi částmi trupu při pohybu dopředu i zpět, to jsou schůdky vedoucí do patra s nápisem "letmý přeskok".
Bob Loomis s tím má tyto zkušenosti: "Trénink, to jsou dva kroky zpět, pak jeden obrovský krok dopředu a další dva zpět. Práce na prostupnosti koni neustále připomíná, že nic z toho, co po něm chci, není neproveditelné nebo nepochopitelné."
Když přijde na řadu práce ve cvalu, přijdou na řadu i kruhy - v klidu a beze spěchu. Když udělá kůň chybu, neexistuje žádné škubání v hubě nebo bodání ostruhami.
A teď k vlastnímu přeskoku, řekněme z pravé cvalové nohy na levou. Cváláte tedy v kruhu na pravou ruku a pak z něj vyjedete v určitém úhlu, jak jsme to popisovali v minulé kapitole u eliptických a D-kruhů. Pak zkrátíte levou otěž tak, že je mírně napjatá, zatímco v pravé necítíte vůbec žádný tah. Tím se obě plece koně srovnají a kůň se nemůže tlačit do kruhu. Levá noha vůbec nepobízí, zatímco pravá holeň jemně tlačí za podbřišníkem. Výsledkem je změna cvalové nohy, a to zezadu.
Letmý přeskok by měl vždycky přijít zezadu. Přeskok, který provedou nejdříve přední nohy, je zlozvykem, který se časem zhoršuje. Kůň více a více padá po pleci do kruhu, případně přestane přeskakovat zadkem. V reiningu to znamená trestné body, nehledě na to, že pro jezdce je to mimořádně nepohodlné.
Kůň, který zažil mnoho násilných přeskoků za použití ostruh, se napravuje mnohem obtížněji než kůň, který začal zvolna a v klidu. Kůň, který se brání přeskoku, je velkým problémem. Kůň je nejistý, nevěří si, bojí se toho, co přijde. Předvést na kolbišti koně, který se bojí projít středovou linií, není nejlepší vizitkou jezdce a trenéra.
Dojde-li k tomu, že kůň začne odmítat přeskoky, případně začne křižovat, je třeba se ve výcviku vrátit zpět, k D-kruhům a kontracvalu. Nechuť k přeskoku vzniká z příliš mnoha přeskoků bez toho, aby jezdec dostal koně do správného postavení. D-kruhy a kontracval pomohou koně na kruzích uvolnit a čekat na pobídku jezdce, a ne předvídat další cvik. Křižování, tedy provedení přeskoku jen předníma nohama, je zaviněno ztuhlou zádí a nerovnováhou v plecích.
Nácvik letmého přeskoku se nesmí změnit v dril. Opakované přeskoky vedou k nechuti, kůň se dopředu bojí přeskoku. Bob Loomis říká, že málokdy dělá za jízdárnu více než jeden přeskok v každém směru. Častokrát přeskok nedělá vůbec. Ale i když ho nedělá, postaví koně alespoň do přípravné pozice pro přeskok (D-kruh). Chce-li dělat více než dva přeskoky, jde z jízdárny ven do terénu, kde může cválat po dlouhé rovné linii bez omezení stěnou jízdárny.
Přeskok na rovné linii venku se moc neliší od přeskoku na jízdárně při změně směru. Jestliže cváláte například na pravou ruku a chcete přeskok na levou, mírně zkrátíte levou otěž a stočíte hlavu koně trochu doleva. Levá žebra vytlačte holení doprava, aby uvolnila prostor pro přeskok zadních nohou. Chcete-li přeskok, přiložte pravou holeň za podbřišník a pobídněte. Současně uvolněte jakoukoli pobídku levou nohou - oddalte ji od koně.
Pokud kůň během dalších dvaceti cvalových skoků nepřeskočí, jen seďte a čekejte. Velký prostor kolem vám dává dost možnosti provést požadovaný cvik. Tím se kůň tolik nestresuje jednak obtížností cviku, a jednak tím, že od něj chcete přeskok okamžitě.
Jsou koně, kteří mají k letmému přeskoku vrozený talent - na pastvině přeskakují naprosto přirozeně, v dokonalé synchronizaci. U takového koně pak stačí pod sedlem jen pohybovat zádí podle vašich pobídek.
Pod sedlem můžete jeho talent pro přeskoky vyzkoušet následovně: nacválejte a pak mírně změňte směr, asi o pět stupňů. Dobře pozorujte, jak se s touto změnou vyrovná na rovné linii. Pokud cítíte, že zadní nohy koně došlapují hluboko pod trup, tak, že je cítíte jakoby pod sedlem, je pravděpodobné, že mu přeskoky nebudou činit potíže. Táhne-li nohy kdesi za sebou, nebude to se změnou cvalové nohy žádná sláva.
Příčina je většinou ve stavbě jeho těla, jeho lichoběžník má někde chybu a ta narušuje mechaniku a koordinaci pohybu.
I kůň s malým talentem pro letmý přeskok může nakonec odvádět dobrou práci, ale chce to hodně poctivé práce na základním výcviku. Nejdříve ho musíte naučit správně cválat tak, aby posun vycházel především ze zádi. Toho dosáhnete tak, že se vrátíte k základům sebrání koně.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama